הנגשת אתרי אינטרנט

הנגשת אתר האינטרנט שלכם

באוקטובר 2017 אושר חוק "הנגשת אתרים", אשר מחייב כל בעל אתר להנגיש את אתר האינטרנט שלו, כך שבעלי מוגבלויות יוכלו לגלוש ברשת האינטרנט על אף הלקות ממנה הם סובלים. מאז אושר החוק, רשאים בעלי מוגבלויות להגיש תביעה (עד 75,000 ש"ח), כנגד בעל אתר, שבחר לא להנגיש את אתרו. תקנות נוספות שפורסמו עם הזמן, מאפשרות לבעל אתר להגיב לתביעה בתיקון האתר בהתאמה. כדי שלא תקלעו למצב בו מוגשת נגדכם תביעה על חוסר נגישות באתר, אספנו עבורכם את המידע לו אתם זקוקים.

הנגשת אתרים

מהי הנגשת אתר הלכה למעשה

הנגשת אתר מאפשרת לבעלי מוגבלויות לנווט באתר האינטרנט (ובין היתר לגלוש באתר שלכם), בהתאמה מלאה לצרכים המיוחדים שלהם ובין היתר עיוורי צבעים, גולשים בעלי מוגבלות פיזית אשר מקשה עליהם לתפעל עכבר ומקלדת, גולשים המתקשים בהבנת הנקרא בשל בעיה שכלית קוגניטיבית, גולשים מבוגרים בעלי פחד מטכנולוגיה (טכנו פוביה), גולשים שסובלים מדיסלקציה ועוד.

מה לכם ולנגישות אתרים?

התשובה על כך משלבת 3 פרמטרים שונים, אשר משלימים האחד את השני וביניהם:

החוק במדינת ישראל – החוק קובע שכל בעל אתר חייב להנגיש את האתר שברשותו. חוק שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלויות (1998), קובע כי על כל בעל אתר, חלה החובה להנגיש את אתרו. עוד מוסיף החוק (והתקנות שנקבעו בשנת 2013 לרבות תקנה 35) את הסנקציות שיופעלו כנגד בעל אתר שבחר לעבור על החוק. בעל אתר שבוחר להתעלם מתהליך ההנגשה, עתיד להתמודד עם תביעות, עם קנסות ועם תשלומי פיצויים ללא הוכחת נזק.

החברה במדינת ישראל – להנגשת האתר יש סיבות חברתיות מובהקות. נכון לשנת 2019 , 22% מהאוכלוסייה הם בעלי מוגבלויות, כך שבעלי אתרים חייבים ברמה החברתית לתת מענה גם לאוכלוסייה זו כי גם הם רוצים להצליח ללקט מידע מהרשת, לבצע רכישות אינטרנטיות וכיוצא בזאת.

ברמה כלכלית – כל עוד אתר משקיע בהנגשתו, הוא זוכה בפלח שוק נוסף ובלתי מבוטל – 22% מהאוכלוסייה בעלת המוגבלויות יכולים להיות חלק בלתי נפרד מגולשי האתר שלכם. כל בעל מוגבלות שיצליח לנווט באתר בקלות, יכול לבצע את הפעולה הרצויה על ידכם כבעלי אתר ובין היתר להשאיר פרטים, להזמין מוצר ועוד ובמילים אחרות וממש פשוטות, אתם יכולים למנף את האתר שלכם ולהרוויח ממנו יותר אם תנגישו אותו לבעלי מוגבלויות.

האם אתם חייבים להנגיש את האתר שלכם

משום שהעלויות והפרוצדורה הכרוכה בהנגשת אתר הן גבוהות מאוד, ישנה הבחנה בין אתרים שחייבים להנגיש וכל זאת בהתאם לקריטריונים ולאפיונים ספציפיים לסוגי אתרים שונים. משום שהרשימה היא ארוכה, כדאי שתתייעצו עם בעל מקצוע מוביל בתחומו באשר לצורך החוקי שלכם בהנגשת האתר שבבעלותם, אך על קצה המזלג נציין כי, עוסק פטור ו/או לחילופין עסק שמחזור המכירות שלו אינו עולה על 100,000 ש"ח, פטור מהנגשת אתר, מה גם שאתר חדש שעולה לרשת חייב להיות מונגש, לרבות אתר שעלה לאוויר לפני ה- 25/10/2015, אלא אם קיבל על כך פטור רשמי.

כך תנגישו את האתר שלכם

את התקן הישראלי להנגשת אתר אינטרנטי, גזרו מהתקן הבינלאומי (W3C World Wide Web Consortium). בהתאם לתקן, חשוב לפעול בהתאם לסך הדרישות, וביניהן: כל בעל אתר חייב לבצע הנגשה של כל התבניות, של כל הדפים, של כל המסמכים ושל כל הסרטונים באתר. עוד חשוב לפרסם את סדרי הנגישות ואת הפרטים של רכז הנגישות ובמקביל חייב לפרסם את הצהרת הנגישות, כך שתופיע במקום בולט באתר, שכל בעל מוגבלויות יכול לגשת אליו בקלות ובמהירות.

את הנגשת האתר מבצע בעל מקצוע שמתמחה בתחום ההנגשה, כך הוא ידע לעבוד בהתאמה מושלמת להנחיות אשר מפרסם ארגון הנגישות העולמי ובהתאם לתקן הישראלי להנגשת אתרים.

שימו לב – אם אתם חייבים על פי חוק לבצע את פעולת ההנגשה, אם אתם מבקשים להגדיל את קהל הלקוחות שלכם או אם אתם אנשים שהסביבה חשובה להם ואתם רוצים שגם בעלי מוגבלויות יצליחו לגלוש באתרכם, זה הזמן לחפש בעל מקצוע שיודע ומכיר את העבודה על בוריה ולא להסתפק בפחות מהטוב ביותר. לעיתים ההתאמות והשינויים הם מינוריים ופעמים אחרות הם יכולים להיות משמעותיים – ישנם פעמים שהתקנת תוספי נגישות מספיקה ופעמים אחרות תתבקשו לנסח הצהרת נגישות וכיוצא בזאת.

האם הנגשת אתר משתלמת לבעל האתר

משום שעלות הנגשת האתר אינה זולה, בעלי אתרים רבים תוהים האם ההנגשה משתלמת, או שמא עדיף לדחות את הקץ? התשובה על כך פשוטה וברורה – בטווח הארוך הנגשת האתר משתלמת בהחלט.

הנגשת אתר, משפרת את דירוג האתר במנועי החיפוש ברשת, כך שיותר ויותר גולשים ייחשפו אליו וכפועל יוצא יחסי ההמרה יהיה גבוהים יותר, מה עוד שהקנס אותו יכול בעל אתר לקבל כנגד אי התאמת אתר יהיה כה גבוה, שתמצאו עצמכם מצטערים שלא שילמת סכום נמוך משמעותית עבור התאמת האתר.

 

הנגשת אתרים

לסיכום

אם התבלבלתם וחשבתם שההוצאה הכספית עבור הנגשת האתר היא גבוהה ומיותרת, אתם טועים ובגדול. אתר אינטרנטי, שדאג להיות נגיש לבעלי מוגבלויות הוא אתר שממוקם בחזית הטכנולוגית ומייצג סולידריות חברתית כך שהוא ייהנה מיתרונות משמעותיים, לא רק ממנועי החיפוש, אלא חשוב, לא פחות מכך, מהחברה והגולשים שהגיעו ועוד יגיעו לבקר באתר. גם ברמת התחרות, זוכה אתר נגיש למבקרים רבים יותר וזאת על פני אתר מתחרה שלא השכיל להנגיש עצמו לבעלי מוגבלויות. דעו כי נכון לשנת 2018, יותר ויותר בעלי אתרים (גם אלו שהחוק לא מחייב אותם להנגיש את האתר שלהם) מנגישים את אתריהם וזאת משום שהיתרונות של אתר נגיש, עולים על החסרונות לעיתים בצורה משמעותית.

צור קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל- 03-372-6226
Call Now Button