מפת אתר SITEMAP

בקצרה: מפה שתפקידה למפות את כל עמודי האתר באופן היררכי ונכון, כך שהזחלנים (הבוטים) של מנוע החיפוש גוגל, יוכלו להגיע ליעד בקלות, בהתאם לתעדוף ועל פי סוג העמוד (כתבה, תמונה וידיאו).

מפת אתר היא עמוד בתוך האתר אשר מכיל בתוכו רשימה מקיפה של רוב, אם לא כל העמודים שקיימים בו. ישנם שני סוגי מפות אתר, האחד הוא XML השני הוא HTML. מפת אתר XML נמצאת בתיקייה הראשית של הדומיין והיא מכילה את הרשימה המקיפה של כל עמודי האתר במטרה לאפשר למנועי החיפוש להתמצא בקלות באתר ובכך לאפשר סריקה יעילה יותר של כל העמודים באתר.

מפת אתר XML, מפנה את מנועי החיפוש ובראשם גוגל לכל דף רלוונטי באתר. היה וזה עתה סיימתם לבנות אתר חדש ואתם רוצים שגוגל יגיע לסרוק אותו, יש לשלוח אליו באמצעות Search Console את מפת האתר. מהרגע בו גוגל יקבל לידיו את מפת האתר, הוא יבצע את הסריקה באופן קבוע ובהתאם יוסיף ויאנדקס את עמודי האתר הקשורים. לעיתים האינדוקס יכול להתבצע תוך שעות בודדות בלבד (לא תמיד ולא בהכרח).

גם אם אתם מבצעים שינויים באתר ובין היתר מוסיפים ומורידים דפים מהאתר, משנים את מילות המפתח, מוסיפים מורידים קישורים פנימיים ועוד, מומלץ לשלוח לגוגל את מפת האתר, אז ולעיתים אפילו תוך שעות בודדות יגיע גוגל לסרוק מחדש את האתר.

כך תדעו אילו עמודים נסרקו על ידי גוגל

אם שלחתם את מפת האתר ואתם רוצים לדעת אילו (אם בכלל) עמודי אתר הספיק גוגל לסרוק, אתם יכולים להיכנס אל מרחב ה- Search Console שם תראו כמה עמודים נוספו לאינדקס. היה ואתם מגלים כי שלחתם מספר רב של עמודים אך רק מספר מצומצם נסרק ואונדקס על ידי גוגל, כנראה שיש לכם בעיה בתשתית של האתר ובין הבעיות היותר מוכרות הן שגיאות 404, חסימת עמודים בקובץ txt.Robots ועוד.

כדי שגוגל יגיע לסרוק את האתר שלכם, אתם לא חייבים לשלוח לו את מפתח האתר ופעמים רבות הוא יגיע בכל מקרה ובהתאם לפעילות אותה אתם מבצעים באתר, בין היתר עדכון התוכן, סמכות הדומיין ובהתאם להיררכיה ולמבנה האתר. אין ספק כי מפת אתר תורמת ומזרזת את התהליכים, אך אפשר בלעדיה – אך אין זה מומלץ.

כיצד בונים מפת אתר

המבנה של מפת אתר באופן כללי, בנוי מכתובות ה- URL שקיימות באתר וציון הפורמט של קובץ המפה. אין צורך לדעת לבנות מפת אתר, משום שכיום במרבית ממערכות ניהול האתרים, יש תוספים שבונים את מפות האתר בצורה אוטומטית כך שנכון יותר להיעזר בהם ולא לבנות בעצמכם ובאופן ידני את מפת האתר. בנייה ידנית של מפת אתר תגזול מכם זמן רב ואין צורך לבזבז אותו בזמן שיש אופציה לייצר מפת אתר מושלמת תוך שניות בודדות.

סוגים שונים של מפת אתר

ישנם 4 סוגים מוכרים של מפות אתר ביניהם: מפות אתר לסרטונים, מפות אתר חדשות, מפות אתר תמונות ומפות אתר למובייל אך לא כל מפת אתר הכרחית לנו.

  • מפת אתר לעמודי אתר – הכרחית לכל אתר וזאת כדי שגוגל יצליח לנווט בקלות באתר ברמה ההיררכית והמבנית.
  • מפת אתר לסרטונים – רצוי שתזינו סרטונים ואת המידע הנלווה להם לרבות זמן, שם, תיאור, תאריך הקלטת הסרטון ועוד.
  • מפת אתר לתמונות – חשוב, מגדיל סיכוי שגוגל יציגו תמונות מהאתר שלכם
  • מפת אתר לחדשות – כל עוד אתם אתר חדשות אזי יש חשיבות גבוהה ובעיקר אם אתם שואפים להופיע בגוגל תחת "גוגל חדשות"

דעו כי מפת אתר לעולם לא יכולה להזיק אלא רק להועיל ובכל מקרה ישנם מקרים שחשוב מעל לכל ספק, לשלוח לגוגל את מפת האתר וזאת כדי לייעל ולזרז את סריקת ואינדוקס האתר או חלק ממנו.

צור קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל- 03-372-6226
Call Now Button