איצ'.טי.טי.פי אס (HTTPS)

בקצרה: (HTTPS – (HYPER TEXT TRASFER PROTOCOL SECURE הוא למעשה פרוטוקול תקשורת המיועד לצרכי אבטחת מידע ברשתות מחשבים והוא מיושם בעיקר ברשת האינטרנט.

כיום, גוגל "דורשת" מכל האתרים ובמיוחד אתרים בהם הגולשים מזינים מידע אישי, להפעיל פרוטוקול HTTPS.

אתרים אשר בוחרים שלא להפעיל את הפרוטוקול, עלולים לספוג ירידה במיקום האתר.

השימוש ב-HTTPS :

השימוש הנפוץ ביותר ב-HTTPS מיושם באינטרנט והוא למעשה מקנה אימות של זהות האתר.

פרוטוקול התקשורת HTTPS יוצר למעשה חיבור בין שרת האינטרנט לבין צד הלקוח וזאת למטרות מניעת התקפת גורם מסוים בחיבור בין צד השרת לצד הלקוח.

כמו כן, השימוש בפרוטוקול התקשורת HTTPS מאפשר הצפנה דו – כיוונית של תעוברת המידע בין צד הלקוח לשרת, ובכך, מספק הגנה מפני האזנת סתר או כל שינוי תוכן המידע המועבר בין הצדדים.

השימוש בפרוטוקול זה מבטיח גלישה בטוחה יותר.

השימוש ב-HTTPS לאורך השנים:

בתחילת דרכו, פרוטוקול התקשורת HTTPS שימש בעיקר לצרכי אבטחת פעולות במסגרתן הועברו כספים ברשת האינטרנט ופעולות מסוג העברת מידע רגיש במערכות מידע של תאגידים.

בהמשך, פרוטוקול זה החל לשמש לצרכי העברת מידע באמצעות מערכות דוא"ל, כאשר השימוש ב-HTTPS במהלך השנים האחרונות נעשה רחב יותר.

השימוש בפרוטוקול התקשורת HTTPS מאפשר בין היתר אימות נתונים לסוגים שונים של אתרים המעוניינים להקנות אבטחה מקסימאלית לגולשים בהם, לרבות, שמירה על זהות המשתמש.

מהן הסיבות לעלייה בפופולאריות בכל הנוגע לשימוש ב-HTTPS?

הצורך באבטחת מידע מהווה חלק בלתי נפרד מפעולות הגלישה השונות אותן מבצע כל אחד ואחת מאיתנו.

את העלייה לפופולאריות בשימוש HTTPS ניתן לשייך בין היתר לתעשיית המסחר האלקטרוני ברשת האינטרנט במהלך העשור האחרון, אך יתרה מכך לעובדה שחברת גוגל קבעה במהלך שנת 2014 כי השימוש ב-HTTPS מהווה אחד מאותם גורמי דירוג היכולים להשפיע בפועל על דירוגו של האתר בתוצאות החיפוש במנוע החיפוש של גוגל.

יחד עם זאת, חשוב לציין ולהבהיר שגם היום רק אחוז קטן מכלל האתרים הפופולאריים ביותר ברשת כוללים יישום של פרוטוקול התקשורת HTTPS בעוד מרבית האתרים אינם עושים שימוש ביישום ולמעשה פתוחים לכל מתקפת סייבר בכל רגע נתון.

HTTPS – מה באמת חשוב לדעת?

חשוב לציין שה-HTTPS אינו מהווה פרוטוקול תקשורת בפני עצמו, אלא הוא הופך לכזה אך ורק באמצעות יישום של פרוטוקול HTTP הזזה לו מבחינת המבנה.

הרעיון המרכזי העומד מאחורי ה-HTTPS הוא למעשה יצירת ערוץ מאובטח על גבי רשת פרוצה כאשר ערוץ זה יאפשר הגנה סבירה מפני האזנות סתר, שינוי מידע והתקפת סייבר, וכל זאת בהתבסס על רמה סבירה של הצפנה באמצעות CERTIFICATE.

חשוב לציין שעבור משתמשי האינטרנט, השימוש ב-HTTPS חיוני וחשוב במיוחד בעיקר בעת שימוש ברשתות לא מוצפנות כגון רשתות ה-WIFI בהן כל אדם המשתמש באותה רשת יכול לבצע סוג של מעקב אחר פעולות הגלישה של אדם אחר ואף להיחשף לתעבורת המידע הנשלחת ברשת.

כמו כן, חשוב להדגיש שגם ברשתות בהן השימוש מוגבל יכולות להיעשות שימוש במידע העובר דרכן ובמקרים מסוימים אף לשנות את המידע.

HTTPS בהקשר של קידום אתרים:

כפי שציינו לעיל, השימוש ביישום HTTPS נעשה פופולארי לאחר שגוגל הודיעה שהוא נמנה על אחד מאותם גורמי דירוג היכולים להטיב את דירוג האתר העושה בו שימוש במנוע החיפוש.

כפועל יוצא מכך, כל בעל אתר אינטרנט המעוניין לקדם את עצמו באופן אורגני במנוע החיפוש של גוגל, יכול להתקין את היישום וליהנות מכל העולמות:

  • גם אתר מאובטח המונע שימוש בתעבורת המידע מצד הלקוח לצד שרת (ולהיפך)
  • וגם מקידום אורגני של האתר במנוע החיפוש.

כמו כן, השימוש ב-HTTPS מהווה אסמכתא לאבטחת מידע ברשת והאתרים העושים בו שימוש יכולים להציג זאת כיתרון מעשי לקהל הגולשים באתר.

צור קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל- 03-372-6226
Call Now Button