איצ'.טי.טי.פי (HTTP)

בקצרה: פרוטוקול באמצעותו ניתן לגלוש במהירות ובנוחות מרבית בין האתרים השונים ברשת האינטרנטית – כל כתובת אתר מתחילה ב HTTP (גם אם לא רואים זאת בדפדפן שבאמצעותו גולשים).

Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) הוא פרוטוקול תקשורת אינטרנטית באמצעותו ניתן לגלוש אל אתרים שונים ברשת האינטרנט.

הגרסה הראשונה (0.9) של פרוטוקול HTTP פותחה בשנת 1991 ובשנת 1999 פותחה הגרסה הבאה וסומנה כ- 1.1. היכרות עם פרוטוקול HTTP, תאפשר לכם להוסיף כלי עבודה חשוב לארגז הכלים שלכם כמקדמי אתר.

מהו פרוטוקול HTTP

פרוטוקול ה- HTTP הוא "חוט" מקשר בין שרת לבין לקוח באמצעות טקסט, וזה אומר? באמצעות פרוטוקול ה – HTTP הגולש (הצרכן) מבקש מנותן השרות (השרת) משאבים / מידע.

כדי לפשט את העניין ולאפשר לכם להבין מהו פרוטוקול ה HTTP, נסביר כי הגולש הממוצע מקליק שורת חיפוש בדפדפן ומרגע שליחת הבקשה היא מועברת לשרת, שמאתר את הבקשה (דפי אינטרנט, שירים, תמונות וכדומה) ושולח אותה חזרה לדפדפן שמציג אותו לגולש.

הפרוטוקול, כאמור מבוסס טקסט וכל המידע שעובר בפרוטוקול הוא מידע מבוסס טקסט קריא בלבד. כל בקשת HTTP היא טקסט רגיל אשר מורכבת משלושה פרמטרים, שכל אחד מהם מופרד מהשני ברווח ואלו הם: שורת הפתיחה, שורת הכותרת (headers) וגוף הבקשה (לא חובה).

  • שורת הפתיחה – נחלקת גם היא ל-3 חלקים שונים: שיטת הבקשה מילה אחת שמתארת את בקשת הלקוח. כתובת המשאב המבוקש – מורה לשרת על האובייקט אליו רוצים להגיע. גרסת הפרוטוקול לפיה נבנתה הבקשה על פי רוב זה באמצעות HTTP 1.1 .
  • שורת הכותרת – header lines – הכותרת היא הלכה למעשה כתובת האתר אליו מפנים את הבקשה ויש להקליד אותה על מנת שהשרת יצליח להגיע אל מספר אתרים במקביל. המידע חייב להיות טקסטואלי.
  • גוף הבקשה – מידע זה לא חייב להיות טקסטואלי (יכול להיות תמונה, קובץ וכו') אלא הבקשה יכולה להיות גם קבצים אותם תבקשו לשמור על גבי השרת.

תגובתו של פרוטוקול ה- HTTP

לאחר שהועברה הבקשה לשרת, מתקבלת תגובה, דהיינו התשובה אותה מעביר השרת למבקש הבקשה (לדפדפן), כך למשל אם מבקש הגולש ומזין בדפדפן את צמד המילים "תמונה ביבי נתניהו" יחזיר השרת לדפדפן את כל התמונות שהוא מאתר אודות ביבי נתניהו.

כמו במהלך הבקשה שמורכבת מ- 3 חלקים, כך גם התשובה מורכבת מ- 3 חלקים: שורת המצב – גרסת הפרוטוקול וקוד המצב, שורת הכותרת – מבנה דומה כמו בבקשה וגוף התגובה – לא חייב.

כיצד מסייע פרוטוקול ה- HTTP

הכרת פרוטוקול ה- HTTP, מאפשרת לכל אדם לנתח את תעבורת הרשת של אתר האינטרנט אותו הוא מקדם.

ישנם לא מעט כלים באמצעותם ניתן לנתח את תעבורת הרשת וביניהם Chrome Dev Tools (אשר קיים באופן אינטגרלי בכל דפדפן של כרום אותו מורידים למחשב האישי).

פרוטוקול HTTP מאפשר את העברת הקבצים השונים לרבות קבצי GIF (להעברת יישום גרפי), קבצי JPEG (להעברת תמונות). מרבית מדפי הרשת כתובים בשפה זו.

פרוטוקול HTTP מאפשר לבצע קישורים בין דפים שונים ברשת האינטרנט כך שניתן לגלוש בצורה אסוציאטיבית בין אתרים שונים ברשת.

הפרוטוקול מעביר תקשורת דו כיוונית ומאפשר לדפדפן לשלוח בקשה לקבצים, איתותים בין השרת לבין הדפדפן לרבות פרטים טכניים ובין היתר הגופן שישמש את הטקסט, חיסכון של רוחב פס – אגירה של דפי רשת שנצפו כך שהוא יציג אותם בעתיד מבלי להורידם בשנית.

כיום, ישנו שימוש רחב בפרוטוקול HTTPS ואם נשפוט על פי התחזיות של גוגל, זהו הפרוטוקול אליו כולם יעברו בעתיד הקרוב.

לכל ובכל שאלה, אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו באמצעות טופס צור הקשר.

צור קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל- 03-372-6226
Call Now Button