אף.טי.פי (FTP)

בקצרה: FTP ראשי תיבות של FILE TRANSFER PROTOCOL הוא למעשה פרוטוקול תקשורת  המשמש למטרות העברת  נתונים  בין תוכנת לקוח FTP לתוכנת שרת FTP.

שימושי ה-FTP:

בין יתר השימושים הנפוצים האופייניים לפרוטוקול FTP נכללים שימושים כגון:

  • הורדה של קבצי מולטימדיה כגון: סרטים, מוזיקה וכדומה
  • ניהול אתרי אינטרנט במסגרת העברת דפי תוכן וקבצים ממערכת ניהול התוכן ישירות אל שרת האינטרנט.

השימוש בפרוטוקול FTP מיועד לצרכי קידום שיתוף קבצים, העברת נתונים בדרך היעילה, האמינה והמהירה ביותר.

חשוב לציין שפרוטוקול FTP מאפשר את חידושה של פעולת העברת קבצים מצד השרת לצד הלקוח גם במקרים בהם העברת הקבצים הופרעה עקב תקלת תקשורת כזו או אחרת.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש שהמפרט המקורי של פרוטוקול FTP איננו מתייחס לסוגיות של אבטחת מידע, כאשר בעת העברת הקצבים אין למעשה כל הצפנה של המידע המועבר.

לצורך הצפנת הקבצים נהוג לעשות שימוש ב-FTPS או ב-SFTP שהם למעשה פרוטוקולים מתקדמים המשלבים בתוכם אפשרות הצפנה ל-FTP.

העברת הקבצים כיצד?

שרת FTP הוא למעשה תוכנה ייעודית שמטרתה לאפשר העברת קצבים לתוכנות FTP בצד הלקוח.

שרת FTP הינה תוכנה העוסקת בזיהוי הלקוח הפונה אליו, כאשר למרבית דפדפני האינטרנט קיימת יכולת להתקשר עם שרתי FTP לצרכי העברת קבצים באמצעות פרוטוקול FTP.

לרשות משתמשי הקצה, עומדות מגוון רחב של תוכנות לקוח FTP (בהתאם לסוג הדפדפן בו נעשה שימוש) המסוגלות בין היתר להעביר קצבים ממחשבו האישי של המשתמש לתוכנת ה-FTP.

שירות העברת קבצים המכונה פרוטוקול FTP מאפשר למעשה העלאת דפי אינטרנט אותם יצרתם מהמחשב האישי שלכם לרשת.

כיום, קיימות המון תוכנות FTP (חלקן חינמיות), כאשר מרבית התוכנות מאוד זהות זו לזו ולמעשה כל אחת מהן מאפשרת לכם העברת קבצים מצד השרת לצד הלקוח.

השימוש בתוכנת FTP מתאפשרת באמצעות חיבור בין המחשב האישי בו אתם עובדים לבין התוכנה, כאשר לצורך כך נדרשת הזנה של מספר נתונים כגון:

  • כתובת השרת הרשת,
  • שם החשבון/משתמש וסיסמה.

שימוש ב-FTP בהקשר של קידום אתרים:

אחד מהפרמטרים המרכזיים בכל הנוגע למדדים לפיהם הרובוטים של מנועי החיפוש מסווגים את האתרים השונים אותם הם סורקים הינו תדירות העדכונים באתר או במילים אחרות: הדינמיות של האתר.

כידוע,  אתרים דינמיים אשר בד"כ חברות לקידום אתרים מתכננות הינם אתרים מבוססי מערכת לניהול תוכן המאפשרת למנהל/מפעיל האתר לעדכן את דפי האתר בכל רגע נתון.

מערכות לניהול תוכן נועדו לצרכי ניהול האתר ברמה השוטפת, כאשר לרשות העושים בהן שימוש עומדת האפשרות לעדכן את דפי האתר בכל רגע נתון.

מערכות אלו משלבות בתוכן תוכנת FTP המיועדת לצרכי העברת קבצים בין מערכת לניהול תוכן ישירות לאתר ומשם לצד הלקוח.

בעלי אתרים בהם לא מוטמעת מערכת ניהול, יכולים לעשות שימוש בתוכנת FTP לצרכי קבלת גישה לקבצי האתר וזאת בין היתר לצרכי התקנה והוספה של קבצים ותכנים בצורה ישירה, העלאת קבצי מדיה ועוד.

שימוש ב-FTP למטרות ייעול האתר:

מעבר להיותו פרוטוקול להעברת קבצים, ה-FTP מספק לכל אחד ואחת מבעלי האתרים שביניכם מגוון רחב של סיבות בגינן מומלץ לעשות בו שימוש.

סיבות אלו כוללות בין היתר את היכולת לביצוע שינויים ועדכונים שונים באתר וזאת בין היתר לצרכי שיפור ביצועי האתר, פתרון בעיות תאימות ואבטחה, הוספה של תוספים ועדכונים והסרה של תוספים במקרה של אתרי וורדפרס ועוד מגוון רחב של פעולות היכולות להטיב בסופו של דבר עם ביצועי האתר וכפועל יוצא מכך לפעול לשיפור דירוג האתר במנועי החיפוש.

צור קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל- 03-372-6226
Call Now Button