פייסבוק (Facebook)

רשת חברתית המכילה מאות מיליוני משתמשים מרחבי העולם. את הרשת ייסד מארק צוקרברג בשנת 2004 ומאז ועד היום הפכה פייסבוק לרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם. כל משתמש בפייסבוק יכול לחבור למשתמשים אחרים ברשת ולפרסם הודעות אותן יוכלו לראות חבריו , לרבות העלאת תמונות ותיוגם למשתמשים ו/או מותגים אחרים, השתתפות במשחקים בעלי אלמנטים חברתיים ועוד.

הרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם. פייסבוק קיימת בשפות רבות (מעל 70) והיא מופעלת על ידי חברת פייסבוק האמריקאית. כאתר, פייסבוק הוא אתר הממוקם ב Top 3 של האתרים הנצפים ביותר בעולם כולו. בשלהי שנת 2008, תורגמה הרשת לעברית באופן חלקי ובתחילת 2009 (מרץ), תורגמה באופן מלא.

קצת רקע

בשנת 2004, פייסבוק הוקמה על ידי מארק צוקרברג, אדוארדו סברין, כריס יוז, אנדרו מקקולום ודסטין מוסקוביץ. השם פייסבוק, הינו בהשראת ספר המחולק באוניברסיטאות (בארצות הברית) והוא כולל מידע עם תמונות על הסטודנטים. תחילה, שם הרשת היה TheFacebook אך בעקבות רכישת שם המתחם (דומיין), שמה שונה על ידי השמטת ה- The. מקימי הרשת הקימו את פייסבוק עוד בימיהם כסטודנטים באוניברסיטה המצטיינת הרווארד. בתחילתה של הרשת, היא פנתה ושימשה רק סטודנטים אך תוך זמן קצר יחסית (בשנת 2006), כלל הציבור החל לעשות בה שימוש לאחר שזכתה להצלחה מסחררת והתפשטה בין האוניברסיטאות ובתי הספר. ב 05/2012, פייסבוק הונפקה בנאסד"ק תחת הסימול FB על פי שווי שוק של 104.2 מיליארד (דולר).

מחלוקות משפטיות

פייסבוק ידעה מחלוקות משפטיות סבוכות ביותר, חלקן יושבו מחוץ לכותלי בית המשפט והיוו עלילה לסרט "הרשת החברתית" (The Social Network). להלן חלק מהתביעות המוכרות והגדולות ביותר:

· סברין נושל מהבעלות בחברה ואחוזי השליטה שלו דוללו מ- 34.4% ל- 0.03% וזו היוותה הסיבה להגשת התביעה על ידי סברין. התביעה נסגרה מחוץ לכותלי בית המשפט ופרטיה נשארו סודיים עד לעצם יום זה. סברין קיבל הכרה כאחד ממייסדי הרשת ואינו מורשה (בעקבות חתימתו על חוזה) לחשוף פרטים על ההסכם שנחתם.

· בתחילת שנת 2009, נחתם הסכם פשרה עם האחים טיילר וקמרון וינקלווס ודיוויה נארנדרה. אלו טענו כי צוקרברג גנב מהם את רעיון פייסבוק ובעצם הפר את זכויות היוצרים שלהם. הסכם הפשרה כלל פיצוי של 65 מיליון דולר בעבור הסרת התביעה כנגד פייסבוק.

· באמצע שנת 2009, פייסבוק חטפה מהלומה משפטית נוספת בשל חתימת פשרה נוספת עם אהרון גרינשפן, חברו לספסל הלימודים של צוקרברג אשר טען כי הוא עצמו זה שהמציא את השם פייסבוק והינו בבעלותו.

נכון ליום כתיבת שורות אלו, בוצעו לא מעט ניסיונות על מנת לגבור על הרשת החברתית פייסבוק ולהקים רשת חברתית מתחרה. כלל ניסיונות אלו כשלו ופייסבוק שומרת על מקומה כרשת החברתית הפעילה והגדולה ביותר. חשוב לציין כי גם חברת גוגל ניסתה את מזלה ואת הרשת האחרונה שפיתחה ושמה גוגל +, הוחלט להוריד מהאוויר ברבעון השני של שנת 2019.

לאורך השנים, היו ביקורות רבות כנגד פייסבוק וכנגד מארק צוקרברג. חלק מביקורות אלו היו פרטיות אשר זכו לפרסום ואחרות אף הגיעו לצמרת הממשל. למרות וחרף כל אלו, פייסבוק מתפקדת וזוכה לרווחים יפים.

פייסבוק, בדומה לכל חברה טכנולוגית גדולה הרוצה להתקדם ולהרחיב את האופקים, מבצעת רכישות של חברות נוספות אשר אמורות להניב לה רווחים מחד והגדלת היכולות מאידך. אחת הרכישות המפורסמות ביותר היא רכישת אינסטגרם, רשת לשיתוף תמונות אשר החלה לצבור תאוצה כבר מיום הקמתה וכיום "מתחרה" של פייסבוק. יצוין כי גם מספר חברות ישראליות נרכשו על ידי הענקית.

פרסום בפייסבוק

כאשר פייסבוק נכנסה לעולם הפרסום היא בישרה על יכולות מיקוד אשר טרם נראו. הרשת יצרה מספר כלי פרסום שונים ובכלים אלו ניתן לבצע פילוח קהל מדויק, בין הפרמטרים נמצא את: מגדר, גיל, מצב משפחתי, מיקום, תחומי עניין ועוד.

אם אתם מעוניינים לפרסם בפייסבוק ורוצים למקסם את תקציב הפרסום אשר עומד לרשותכם, מומלץ להעביר את המושכות למי שמתמחה בפרסום בפייסבוק ומכיר את הרשת על בוריה.

צור קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל- 03-372-6226
Call Now Button