אג'קס – (AJAX)

בקצרה: AJAX (אג'קס) היא למעשה אוסף של טכנולוגיות המאפשרות יצירה של יישומי רשת אינטראקטיביים המבוססים על קוד המופיע בדף HTML אחד ולא כיישום מרובה דפים. טכניקה זו מאפשרת למעשה צפייה בתוכן דינמי ברשת מבלי לטעון בשנית את עמוד האתר, כאשר מטרתה העיקרית הינה לשפר את חוויית המשתמש באמצעות האצת מהירות הטעינה של הדף המבוקש. האצת מהירות הטעינה מתאפשרת הודות לכך שטכניקת AJAX מאפשרת עדכון של החלק המבוקש מתוך הדף וזאת מבלי לטעון את הדף כולו במחשבו של המשתמש.

כיצד זה פועל?

(AJAX – ASYNCHRONOUS JAVASCRIPT AND XML) מאפשרת יצירת תקשורת והחלפת מידע בין המשתמש לשרת דפי האינטרנט באמצעות קוד JAVASCRIPT, כאשר האינטראקטיביות של יישובי ה-AJAX עוברת לצד המשתמש באמצעות קוד מורץ בצד –הלקוח, וזאת בניגוד לטכנולוגיות כגון PHP ו-ASP במסגרתן הקוד מורץ מצד השרת ולמעשה מגיע לצד –לקוח (משתמש) כדף HTML סטטי. יחד עם זאת, כאשר עושים שימוש בטכנולוגיות ה-AJAX, קיים הכרח בשימוש בטכנולוגית צד שרת, אך כאשר המידע עובר לצד לקוח, מוצג בפניו רק התוכן הדינמי הקיים בדף.

מרכיבי ה-AJAX

טכניקת ה-AJAX עושה שימוש במספר טכנולוגיות קיימות כגון: HTML , XHTML ו-CSS וזאת לצרכי סימון ועיצוב המידע הנדרש, JAVASCRIPT למטרות יישום העברת המידע וגישה אל השרת לצורך יצירת אינטראקציה עם צד –לקוח, XML ו-JSON המשמשים ככלים להעברת נתונים מהשרת ועוד.

דפדפנים תומכי AJAX

ברשימת הדפדפנים תומכי AJAX, ניתן למצוא את כל סוגי הדפדפנים הנפוצים ביותר, לרבות, INTERNET EXPLORER, MOZILLA FIREFOX, GOOGLE CHROME, ספארי, דפדפן אופרה ועוד. בכל סוגי הדפדפנים המופיעים לעיל, קיימת תמיכה מובנית, כאשר בדפדפן INTERNET EXPLORER התמיכה המובנית קיימת מגרסה -0.7 של הדפדפן וזאת בנוסף לתמיכה באמצעות תוסף ACTIVEX.

יתרונות השימוש ב-AJAX

בין יתר היתרונות הנלווים לשימוש בטכנולוגיית AJAX ניתן למצוא: אפשרות למילוי טפסים ארוכים במקרים בהם צד הלקוח מתבקש למלא טופס בו השדות המופיעים קשורים אחד לשני בקשרי גומלין, אפשרות לעדכון רציף של המידע המוצג לצד הלקוח ללא צורך ברענון דף האינטרנט בכל פעם מחדש, אפשרות לפעולת השלמה אוטומטית של טקסטים כאשר בעת הקלדת הטקסט המערכת יודעת לזהות מילים מוכרות ומשלימה אותן באופן אוטומאטי.

כמו כן, השימוש ב-AJAX מאפשר התרעה על טעויות הקלדה באופן מיידי (במקרים בהם נתוני צד לקוח מוזנים במערכת). חשוב לציין ששימוש ב-AJAX יעיל כאשר קיים צורך בקיומם של סקרי דעת קהל או דירוגים, כאשר טכניקת ה-AJAX מקצרת באופן משמעותי את זמן הפעולה וזמן המתנת הגולשים ולכן היענותם גדלה בסבירות גבוהה.

חסרונות השימוש ב-AJAX

לצד היתרונות המופיעים לעיל, שימוש בטכניקת AJAX מלווה גם בלא מעט חסרונות הכוללים בין היתר: עומס על בסיס הנתונים, קושי בשמירת דפי אינטרנט במועדפים וקושי בתאימות לתקני נגישות. כמו כן, לחצן ה-BACK של הדפדפן עלול להיפגע, כאשר גם פעולה של השהיית הרשת עלולה ליצור בעיית שימושיות.

חסרון נוסף המיוחס ל-AJAX נובע לנוכח העובדה שמרבית מנועי החיפוש ברשת מתקשים לאתר אתרים בהם נעשה שימוש ב-AJAX. לפיכך, מקדמי אתרים רבים מעדיפים ליצור חלופה קבועה לכל תוכן דינמי הנוצר באמצעות AJAX.

לסיכום

חשוב לציין שיתרונות השימוש ב-AJAX גוברים על החסרונות, כאשר היתרון המובהק ביותר טמון בעובדה הפשוטה שטכניקת ה-AJAX משפרת בצורה משמעותית את חווית המשתמש ומאפשרת לבעלי האתר לתקשר בצורה אינטראקטיבית יותר עם קהל הגולשים. השימוש הנפוץ ביותר בטכניקת ה-AJAX נעשה לצרכי יצירת טפסים ופעולות גלישה שונות בהן נדרשת הצגה של תוכן דינמי.

צור קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או התקשרו ל- 03-372-6226
Call Now Button